Ekonomi

Bloom Energy hisseleri ilk çeyrek gelirinin tahminleri aşmasıyla %6 yükseldi

SAN JOSE, Kaliforniya – Bloom Energy Corporation (NYSE: BE) 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıklayarak 235,3 milyon dolar gelir elde ettiğini duyurdu.

Bu rakam, bir önceki yılın aynı çeyreğinde raporlanan 275,2 milyon $’a kıyasla %14,5’lik bir düşüşü temsil ediyor. Ancak şirketin geliri, 251,39 milyon dolar gelir öngören analist beklentilerini aştı. BE hisseleri mesai sonrası işlemlerde %6,6 artış gösterdi.

İlk çeyrekte Bloom Energy’nin brüt kar marjı bir önceki yılın aynı dönemindeki %19,7’den %16,2’ye geriledi. Düzeltilmiş brüt kar marjı da azaldı ve 2023’ün ilk çeyreğindeki %21,2’ye kıyasla %17,5 olarak gerçekleşti. Faaliyet zararı bir önceki yılın çeyreğindeki 63,7 milyon dolarlık zarara kıyasla 14,7 milyon dolarlık bir iyileşme göstererek 49,0 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Düzeltilmiş faaliyet zararı ise 30,7 milyon dolar olup, 2023’ün ilk çeyreğindeki 34,1 milyon dolarlık zarara kıyasla hafif bir iyileşme göstermiştir.

Bloom Energy’nin Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su KR Sridhar, şirketin özellikle veri merkezleri ve yapay zeka donanım tedarik zinciri sektörlerindeki güçlü pazar ilgisini ve ivmesini vurguladı. Şirketin, müşterilerin şebeke bağlantısı olmadan çalışmasına olanak tanıyan ve güç sağlama süresi avantajı sunan adalı güç modundaki başarısını vurguladı.

İleriye dönük olarak Bloom Energy, 2024 yılının tamamı için 1,49 milyar dolarlık analist konsensüsüne paralel olarak 1,4 milyar ila 1,6 milyar dolar arasında gelir tahmininde bulundu. Şirket, mali yıl için yaklaşık %28’lik bir düzeltilmiş brüt kar marjı ve 75 milyon ila 100 milyon dolar arasında değişen bir düzeltilmiş işletme geliri öngörüyor.

Gelirdeki düşüşe rağmen şirket, ticari boru hattı ve devam eden ürün maliyet azaltma stratejileri konusunda iyimserliğini koruyor. Yeni CFO Dan Berenbaum, şirketin temiz enerji çözümleri ve önündeki fırsatlar konusunda duyduğu heyecanı dile getirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gaziosmanpasaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu